Kategorie      
Novinky a akce e-mailem
Chcete od nás dostávat novinky přímo na svůj e-mail?
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

ČEŠTÍ VÝROBCI NÁŘADÍ - I.část

Úvod ZAJÍMAVOSTI Z KUCHYNĚČEŠTÍ VÝROBCI NÁŘADÍ - I.část

 logo ČR Chceme se tady s Vámi podělit o naše znalosti týkajících se Českých výrobců nářadí. Zda se v České republice vůbec ještě nářadí vyrábí, kdo už není, kdo naopak ještě je, komu se nedaří a komu se naopak daří, apod. Téma je to na dlouho, tak to rozdělíme do více částí.


  V I.části popíšeme situaci asi 2 pro Vás nejznámějších s rozdílnými osudy. A to firmou TONA a firmou NAREX.

  Tona byla výrobcem růčního nářadí v Pečkách, kde se vyráběli klíče, hlavice, hasáky apod.. Byla to velmi kvalitní značka za velmi dobrou cenu a to byl asi ten problém. Při vstupování zahraničních investic do ČR jistě všichni víme, že některé dopadli dobře, některé již hůře, vždy nejspíš ovlivněno prvotními plány investora. Buď chtěl zde investovat a zkvalitnit, rozšířit výrobu a dále exportovat nebo měl v plánu pro něj konkurenční firmu zlikvidovat a tím více prodávat svou značku, prostě TONA byla asi moc dobrá. :) 

  Tenkrát před X lety je koupila americká firma STANLEY, celosvětový výrobce nářadí a téměř jejich 1.krok bylo ukončení výroby v Pečkách. Důvody pro veřejnost se již nepamatujeme, jen víme, že tzv.výroba přešla do Itálie, přičemž tam ve skutečnosti přešla pouze distribuce značky TONA EXPERT, skutečná výroba byla v Asii. Původní záměr byl název TONA úplně vymazat ze světa nářadí, ale síla značky u nás v ČR byla tak silná, že si jí nedovolili nahradit jinou značkou, proto vymysleli pro výrobu svého nářadí onen název TONA EXPERT, přičemž s opravdovou Tonou to již nemělo nic společného, bohužel. 


                                                    logo TONA


  Otázkou zůstává, zda název TONA nebude vymazán ze světa nářadí navždy, BOHUŽEL.


  Naopak značka NAREX u nás tále hýbe nářaďovský světem na plné gule. :) Kdysi ještě za socialismu bylo výrobců s názvem NAREX spousty, nevíme detaily, zda spadali pod jednu značku nebo měli jen stejný název, zkusíme si tady nějaké připomenout a zároveň ukázat, kdo již tuto značku nenosí, jelikož majitelem značky je už pouze jeden. 

  Zde jsou někteří z nich:


NAREX Lázně Bělohrad - výrobce pneu nářadí, nyní značka DEPRAG

NAREX Bučovice - výrobce závitníků z nástrojové oceli, nyní BUČOVICE TOOLS

NAREX Ždánice - výrobce závitníků z rychlořezné oceli, název zůstal stejný

NAREX Bystřice - výrobce šroubováků a dlát, název zůstal stejný

NAREX Praha - výrobce vyvrtávacích hlav, nyní NAREX MTE


  Určitě jsme si na všechny nevzpomněli, ale na hlavní a důležité ano. Asi Vám tu chybí ještě jeden a asi ten nejúspěšnější a opravdový majitel značky NAREX a to výrobce elektrického nářadí z České Lípy.

                                              logo NAREX

  U něj došlo také ke vstupu zahraničního investora, ale tentokrát toho správného. Majitelé jsou Němci a musím uznat, že velmi sympatičtí. Zde došlo k opravdu rozmachu a nyní je výrobce NAREX Česká Lípa opravdu silná značka v elektronářadí a velmi kvalitní. Kdysi sídlili ve středu města, výroba byla malá a zastaralá, momentálně jsou na okraji města, výrobní fabrika je asi 10x větší, moderní, vše svědčící o kvalitní, dopředu šlapající firmě. 


A takhle nějak vypadá evoluce značky NAREX. :)
  Copyright 2016 - 2022 © rav-naradi.cz